جایگاه مسجد

 

در حدیثی از رسول مکرم اسلام آمده هر چیزی سید دارد و سید کلمات لا اله الا الله و سید ماه‌ها ماه رمضان و سید شب‌ها  شب قدر وسید خانه‌ها مسجد و سید مساجد مسجدالحرام هستند.

 با توجه به حدیث شریف بیان این نکته ضروری است که مسجدی را می‌توان سید بیوت نامید و اسم مسجد را به او تلقی کرد که تنها آرمان و مهم‌ترین اهداف انسان پیروی و پرورش انسان‌هایی باشد که دوست دارند طهارت و پاکیزگی باطن و ظاهر خویش به همراه سوق دادن جامعه‌ی اجتماعی به‌سوی اهداف عالیه و تعامل برابری و برادری در میان اقوام و ملل مختلف باشند؛ و اگر خالی از این صفات باشد مصداق «اتَّخَذُوا مَسْجِدًا ضِرَارًا وَکُفْرًا وَتَفْرِیقًا بَیْنَ الْمُؤْمِنِینَ وَإِرْصَادًا لِّمَنْ حَارَبَ اللَّـهَ وَرَسُولَهُ مِن قَبْلُ ۚ وَ لَیَحْلِفُنَّ إِنْ أَرَدْنَا إِلَّا الْحُسْنَىٰ ۖ وَاللَّـهُ یَشْهَدُ إِنَّهُمْ لَکَاذِبُونَ»[1]

کسانیکه مسجدى اختیار کردند که مایه زیان و کفر و پراکندگى میان مؤمنان است و [نیز] کمینگاهى است براى کسى که قبلاً باخدا و پیامبر او به جنگ برخاسته بود و سخت سوگند یاد مى‌کنند که جز نیکى قصدى نداشتیم. ولی خدا گواهى مى‌دهد که آنان قطعاً دروغ‌گو هستند.

خداوند در این آیه غرضی را که این طایفه از منافقین از ساختن مسجد داشتند بیان داشته و فرموده که مقصودشان از این عمل این بوده که به دیگران ضرر بزنند و کفر را ترویج نموده، میان مؤمنین تفرقه بیندازند و پایگاهی داشته باشند تا در آنجا علیه خدا و رسولش کمین گرفته، از هر راهی که ممکن شود دشمنی کنند.

از پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد مصطفی صلی‌الله علیه و اله و سلم روایت است که می‌فرماید هرکسی خدا را دوست دارند باید مرا دوست داشته باشد به هر کس مرا دوست دارد باید علی را دوست داشته باشد چون «انی تاریک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی»[2] هرکس عترت را دوست داشته باشد، باید قرآن را دوست داشته باشد؛ و هرکسی قرآن را دوست دارد بایستی مساجد را دوست داشته باشد. مساجد خانه مناجات با معبود بیهمتا و خلوت‌سرای الهی است. هم مساجد مبارکه‌اند هم مسجدیان.

با توجه به اهمیت فراوانی که مسجد دارد که به‌اختصار به گوشه‌ای از آن‌ها اشاره شد چند شاخصه مهم از فواید مسجد سالاری در جامعه دینی به دست می‌آید.

 ۱- مسجد محل یاد و عبادت خداوند متعالی هست که یاد او باعث آرامش دل‌هاست «الا بذکرالله تطمئن القلوب»[3]

وقتی شخصی به مسجد وارد می‌شود قلب او آرامش می‌گیرد، زیرا محل ذکر و یاد خداست. محل یاد کردن کسی است که قدرت مطلق است؛ و «إِذَا أَرَادَ شَیْئًا أَن یَقُولَ لَهُ کُن فَیَکُونُ»[4]

۲- مساجد محل فراگیری علوم و معارف اسلامی و جهاد فکری جهت شکوفایی و ترویج هرچه بهتر شدن تعلیم و تربیت که مهم‌ترین رکن اساسی جامعه اسلامی است می‌باشند.

 ۳- مساجد جایگاه وحدت مسلمین با همدیگر هستند. مسجد مرکز نمایش یکپارچگی و وحدت مسلمانان در مقابل مستکبران است. زمانی که صفوف جماعت تشکیل می‌شود و همگی به‌صورت فشرده و یکپارچه به یک سمت در حال رکوع و سجده می‌باشند، آن‌چنان رعب و وحشتی در قلوب زنگارگرفته‌ی منافقان و مستکبران وخناسان ایجاد می‌شود که هیچ سلاح پیشرفته و هیچ تیغ برنده‌ای به‌اندازه او تأثیر ندارد.

 ۴ مساجد سنگر جهاد هستند. در سنگر مسجد است که رزمندگان اسلام مجهز به سلاح ایمان و تعلیم و تربیت و تقویت روحیه شهادت‌طلبی و دفاع از فرامین اسلام را به خود و دیگران گوشزد نموده و باعث سربلندی خود و خانواده و جامعه و همه انسان‌های آزادیخواه خواهند شد.

 ۵ مساجد محل انجام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی هستند. مساجد فعال از جهت فرهنگی به‌صورت مهم‌ترین پایگاه فعالیت‌های دینی در فضای جامعه تأثیر عمیق و ژرف داشته، معادلات فرهنگی اطراف خویش را به سود عبودیت الهی تغییر می‌دهند.


[1] - توبه-107

[2] - کافی، ج ۱، ص ۲۹۴

[3] - رعد-28

[4] - یس-82

/ 0 نظر / 36 بازدید