افول خورشید

حرم نبوی 

 السلام علیک یارسول الله این روزها که اواخرماه صفراست مصادف بارحلت جانسوز پیامبربزرگ اسلام (ص) میباشد گفتم شاید بدنباشد جندسطری را از اخرین لحظات عمر بابرکت ان حضرت بیان کنم در کتب تاریخی چنین منقول است که على علیه السلام در دوران بیمارى همواره کنار بستر آن حضرت بود و جز براى کار ضرورى آن حضرت را ترک نمى‏کرد. یک بار که براى کارى بیرون رفته بود حال پیامبر دگرگون شد و از هوش رفت به هوش که آمد على را ندید، فرمود: «ادعوا لی أخی و صاحبی» برادر و دوست مرا نزد من بیاورید و دوباره دچار ضعف گردید. عایشه و حفصه به ترتیب ابو بکر و عمر را حاضر کردند ولى حضرت از آنان روى برتافت. آنگاه با راهنمایى ام سلمه امیر المؤمنین را فرا خواندند. همین که آمد پیامبر به او فرمود: «ضع رأسی یا علیّ فی حجرک، فقد جاء أمر اللّه عزّ و جلّ، فإذا فاضت نفسی فتولّ أمری و صلّ علیّ أوّل النّاس و لا تفارقنی حتّى توارینی فی رمسی و استعن باللّه تعالى» یا على سرم را بر دامنت بگذار که امر خدا فرا رسید، هنگامى که جان از تنم رفت خودت کار تجهیز مرا بر عهده گیر و پیش از همه مردم بر من نمازگزار و تا مرا در قبرم دفن نکردى از من جدا مشو و از خداوند تعالى یارى جوى. امیر المؤمنین سر مبارک حضرت را روى زانو گذاشت و گوش‏خود را نزدیک لب‏هاى او برد. رسول خدا مدت طولانى با على راز گفت و اسرار و ودایع الهى را به وى سپرد. وقتى پرسیدند پیامبر چه فرمود؟ پاسخ داد: «علّمنی ألف باب فتح لی کلّ باب ألف باب و وصّانی بما أنا قائم به إن شاء اللّه» هزار باب دانش به من آموخت که هر باب هزار باب دیگر مى‏گشود و به چیزى وصیت کرد که ان شاء اللّه به آن عمل خواهم کرد.

طبرسى ازامام باقر و صادق علیهما السلام روایت میکندکه جبرئیل براى آخرین بار بر زمین فرود آمد و گفت: «یا رسول اللّه مى‏خواهى به دنیا باز گردى؟ فرمود: نه، مى‏خواهم نزد یار برتر بروم. جبرئیل گفت: یا محمد این آخرین بار فرود آمدن من به دنیاست، زیرا من فقط براى شما به دنیا فرود مى‏آمدم». سکوتى آمیخته با حزن و نگرانى همه جا را فرا گرفته بود. مهاجران و انصار در بیرون خانه اجتماع کرده و بى‏صبرانه نگران حال رسول خدا صلى اللّه علیه و آله بودند که چه خواهد شد؟! ناگهان امیر المؤمنین علیه السلام سر برداشت و در حالى که اشک از چشمانش جارى و بغض گلویش را گرفته بود فرمود:

 «عظّم اللّه أجورکم فی نبیّکم» خداوند پاداش شما را در مصیبت پیامبرتان زیاد گرداند.

بنابر قول مشهور بین علماى شیعه روز دوشنبه بیست و هشتم ماه صفر سال یازدهم هجرت و بنابر قول مشهور در بین دانشمندان اهل سنت دوازدهم ربیع الاول در حالى که سر مبارک پیامبر اکرم صلى اللّه علیه و آله بر دامن على علیه السلام بود آخرین سفارش خود را نمود و فرمود: «الصّلاة! الصّلاة آنگاه دنیا را وداع نمود و با رحلت خاتم انبیا محمد بن عبد اللّه صلى اللّه علیه و آله جریان وحى براى همیشه قطع شد.

 

 

 

/ 0 نظر / 8 بازدید