فضیلت صلوات

 

ذکر شریف صلوات و محبت و ولایت محمد (ص) و آل محمد (ص) به‌اندازه‌ای پر خیروبرکت و کارساز است که جایگزین و جبران‌کننده خیلی از اعمال که از عهدی انسان خارج است می‌شود. در حدیث آمده است که: پیامبر اکرم فرمودند: ای مردم با اطاعت خدا، به خدا نزدیک شوید تا خداوند شمارا به خیر برساند؛ و اسارت‌های خود را در دنیا کم کنید و متعرض دشمنان خدا شوید تا عمارت های شما در قیامت زیاد شود و از مال‌های خودتان در حقوق لازم انفاق کنید.

در این حال مردم بلند شدند و عرض کردند: ای رسول خدا بدن ما ضعیف است و مال‌ومنالی هم نداریم که بذل و بخشش‌کنیم پس چه کنیم؟ حضرت فرمودند: صدقات قلبی و زبانی بدهید. باز مردم سؤال کردند: چگونه صدقه بدهیم؟

حضرت فرمودند: صدقات قلبی این است که قلبتان را بامحبت خدا و محمد (ص) رسول خدا و علی (ع) ولی خدا و همه‌کسانی که برای قیامت درراه دین خداوند انتخاب‌شده‌اند و محبت شیعهٔ آن‌ها و کسانی که از دوستداران شیعیان هستند را در دلتان ایجاد کنید.

اما صدقات زبان این است که مشغول به ذکر خداوند باشید و صلوات بر محمد والش بفرستید زیرا خداوند شمارا به‌واسطه این اعمال به بهترین درجات می‌رساند.[1]

بسیاری از گناهان هستند که طبق روایات چهره انسان را در برزخ و قیامت عوض می‌کند و انسان‌ها به‌مقتضای گناهانشان به شکل حیوان محشور می‌شوند شوند. یکی از برکات صلوات این است که در این‌گونه موارد بسیار کارسازی می‌کند.

نقل‌شده است که: شخصی را در حال طواف مکه معظمه ملاقات کردیم که غیر از صلوات بر پیامبر ذکر دیگری بر زبان جاری نمی‌کرد. از او پرسیدم چرا به ذکری که در طواف و سایر مواقف مأثور است قیام نمی‌کنی؟ گفت: من با خود عهد کرده‌ام که پیوسته به ذکر صلوات اشتغال ورزم و علت آن این است که وقتی پدرم از دنیا رفت چهره او پس از مردن مثل الاغ شده بود. پس‌ازآن که پدرم را این‌گونه دیدم بسیار اندوهگین شدم و در خواب فرورفتم.

در عالم رؤیا رسول خدا (ص) را زیارت کردم و دامن ایشان را گرفتم و التماس نمودم و علت تغییر صورت پدرم را سؤال نمودم. حضرت فرمودند: پدرت رباخوار بود و خاصیت رباخواری این است که انسان به خاطر این گناه بزرگی که مرتکب شده صورتش مبدّل به الاغ می‌شود؛ اما چون پدر تو هر شب موقع خوابیدن صد مرتبه بر من صلوات می‌فرستاد، صورتش را به حالت اولیه‌اش برمی‌گردانم.

آنگاه سراسیمه از خواب پریدم و چون نگاه به‌صورت پدرم کردم دیدم که صورتش چون ماه می‌درخشد. آن‌وقت برای دفن او اقدام نمودم و در را شنیدم که هاتفی می‌گوید: سبب عنایت خدای رحمان و غفار و آمرزش او صلواتی بود که بر رسول خدا (ص) فرستاده بود. لذا از همان زمان عهد نمودم که بسیار صلوات بفرستم[2]

                    (اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم)

 


[1] -تفسیر منسوب به امام عسکری (ع) صفحه 445

[2] -خزینه الجواهرفی زینت المنابرصفحه 587

/ 1 نظر / 140 بازدید
ss

salam