پیامبر در ربیع الأول سال 622 میلادى به یثرب آمد و با آمدن آن حضرت، نام این شهر به مدینة النبى صلى الله علیه و آله تبدیل شد. رسول اللَّه صلى الله علیه و آله در همان آغاز، مدینه را چون مکه «حرم» دانست. بر این اساس، مکه حرم خدا و مدینه حرم رسول الله صلى الله علیه و آله است. این بهترین شرافتى بود که مدینه مى‏توانست به آن دست یابد.

گذشت که محدوده شمال و جنوب حرم، کوه عیر و ثور و محدوده شرقى و غربى آن، حرّه شرقى و حرّه غربى است. در روایتى از رسول خدا صلى الله علیه و آله نقل شده است که فرمود:

 «اللّهُمَّ انَّ ابْراهیم حَرَّم مَکَّةَ فَجَعَلَها حَرَماً وَ إنّى حرّمت المدینة ما بَیْن مأْزمَیْها، أن لا یهراق فیها دم و لا یحمل فیها سلاح لقتال»  «خداوندا! ابراهیم مکه را حرم قرار داد و من مدینه را که حد فاصل دو کوه عیر و ثور است؛ آن‏گونه که خونى در آن ریخته نشود و سلاح براى جنگ در آن حمل نگردد.»

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله براى زندگى، مدینه را برگزید؛ طبیعى است آن حضرت پس از فتح مکه، در سال هشتم هجرت، مى‏توانست به شهر خود بازگردد، اما ترجیح داد در مدینه زندگى کند و در همان شهر دفن گردد. آن حضرت در سخنان بى‏شمارى مدینه را تمجید کرده و مردم آن را بسیار ستوده است. زمانى که رسول خدا صلى الله علیه و آله از مکه بیرون آمد، فرمود:

 «اللَّهُمَّ إِنَّهُمْ أَخْرَجُونِی مِنْ أَحَبِّ الْبِقَاعِ إِلَیَّ فَأَسْکِنِّی أَحَبَّ الْبِقَاعِ إِلَیْکَ».

 «خدایا! همان‏گونه که مرا از سرزمینى که بیش از همه جا دوستش داشتم، خارج کردند، مرا در سرزمینى که بیش از همه جا دوستش دارى، وارد کن.»

و نیز فرمود:

 «مَنِ اسْتَطاعَ مِنْکم أَنْ یَموت بِالمَدِینة فَلْیَمُتْ بِها فإنّى شَفیعٌ لِمَن یمُوت بِها»

 «اگر کسى بتواند به گونه‏اى زندگى کند که مرگش در مدینه باشد، چنین کند؛ من براى کسى که در آنجا بمیرد، شفیع خواهم بود.»

همین تعریف و تمجیدها سبب شد تا این شهر کوچک، بهترین و زیباترین نام‏ها را، که نزدیک به یک صد نام مى‏شود، به خود اختصاص دهد: المؤمنه، المحبوبه، المقدسة، الباره، دار الأبرار، ارضُ اللَّه، طابَه، طَیْبه، سیّدة البلدان، دار السلام، المحرّمه، المبارکه، المحروسه، المرحومه، الجبّاره، المختاره، القاصمه، حرم رسول اللَّه، الموفّیه، قلب الایمان، قبّة الاسلام، المعصومه، بیت رسول اللَّه و نام‏هاى دیگر.

رسول خدا صلى الله علیه و آله مدینه را این‏گونه توصیف کردند: «مدینه محل هجرت من، محل قبر من و محلى است که من از آنجا برانگیخته خواهم شد».

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


.: Weblog Themes By M a h S k i n:.