حُجاج در راه بازگشت از عرفات به سوى مکه، از وادى مأزَمَیْن مى‏گذرند که میان دو کوه است. «مأزم» به معناى راه تنگ و به عبارت دیگر، تنگه است، این اشاره به دو راه رفت و برگشتِ تنگِ این ناحیه دارد. حاجى با عبور از این وادى، به مزدلفه یا سرزمینِ مشعر الحرام مى‏رسد و در سوىِ دیگر مشعر الحرام؛ یعنى سمت منا، وادى محسِّر قرار دارد  که با گذر از آن وادىِ کوچک، وارد منا مى‏شود. محدوده مزدلفه با تابلوهاى بسیار بزرگى معین شده و با جمله «بدایة مزدلفه» یا «نهایة مزدلفه» مى‏توان حدود آن را شناخت.

نامگذارى این نقطه به مزدلفه، یعنى محل ازدحام مردم، به دلیل اجتماع تمامى حجاج در شب دهم ذى حجه در آنجاست. خداوند در قرآن از این سرزمین یاد کرده است:

لَیْسَ عَلَیْکُمْ جُناحٌ أَنْ تَبْتَغُوا فَضْلًا مِنْ رَبِّکُمْ فَإِذا أَفَضْتُمْ مِنْ عَرَفاتٍ فَاذْکُرُوا اللَّهَ عِنْدَ الْمَشْعَرِ الْحَرامِ وَ اذْکُرُوهُ کَما هَداکُمْ وَ إِنْ کُنْتُمْ مِنْ قَبْلِهِ لَمِنَ الضَّالِّینَ* ثُمَّ أَفِیضُوا مِنْ حَیْثُ أَفاضَ النَّاسُ وَ اسْتَغْفِرُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِیمٌ.

در فاصله شش کیلومترى مسجد نَمِره و پنج کیلومتر و نیمى مسجد خَیْف در منا، مسجد مزدلفه واقع است. این مسجد در آغاز عهد عباسى، مساحتى حدود چهار هزار متر مربع داشته و تنها حصارى در اطراف آن بوده و سقف نداشته است. مسجد پیشگفته بارها بازسازى شده و سلاطین ترک عثمانى نیز در سال 1072 قمرى، آن را بازسازى کردند. در سال 1399 قمرى بناى جدید آن پایان یافت. اکنون مساحت مستطیل شکل آن حدود شش هزار متر مربع است.

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


.: Weblog Themes By M a h S k i n:.